Si të trajtoni artrozën e kyçit të gjurit

shkatërrimi i nyjës së gjurit me artrozë

Artroza e nyjës së gjurit është një dëmtim degjenerativ i kërcit të nyjës së gjurit, si rezultat i të cilit ai shkatërrohet. Artroza është patologjia më e zakonshme dhe, sipas mjekëve, rreth 80% e njerëzve vuajnë nga kjo patologji në një shkallë ose në një tjetër. Është sëmundja e tretë më e zakonshme pas kancerit dhe sëmundjeve të zemrës. E gjithë kjo sugjeron që trajtimi i artrozës së nyjës së gjurit nuk ka ende metoda që do të ndihmonin plotësisht në eliminimin e sëmundjes.

Parimet e trajtimit

Ekzistojnë disa parime se si të trajtohet artroza e nyjës së gjurit, të cilat duhet të jenë baza për trajtimin e sëmundjes:

 1. Nyja e gjurit e dëmtuar nga artroza duhet të lirohet menjëherë nga aktiviteti i tepërt fizik gjatë terapisë. Nuk është aq e lehtë për të kuruar artrozën e nyjës së gjurit, por do të bëjë të mundur parandalimin e komplikimeve. Nëse është e mundur, në përgjithësi është e nevojshme të kufizoni lëvizjen e kyçit dhe të ndiqni regjimin e vendosur të përshkruar nga mjeku.
 2. Paralelisht me trajtimin, mos u kujdesni shumë për veten, në mënyrë që të mos fillojë atrofia e indit muskulor. Është më mirë të përfshiheni në terapi fizike të përballueshme. Cili mjek trajton kyçin, ai do t'i japë drejtim terapisë ushtrimore.
 3. Fizioterapia është një mënyrë e shkëlqyer dhe efektive për të përmirësuar trajtimin tuaj bazë. Fizioterapia gjithmonë përfshin terapi elektro-, magnetike, lazer dhe terapi me valë shoku.
 4. Trajtimi i sanatoriumit do të jetë gjithashtu i dobishëm për pacientët - me artrozë, është e nevojshme të vizitoni vendpushimet e specializuara të paktën një herë në vit.
 5. Një trajtim thelbësor është mbushja e kyçit me oksigjen. Për këtë kryhet e ashtuquajtura terapi me oksigjen.
 6. Mjekimi është kryesisht ilaçe anti-inflamatore dhe qetësues dhimbjesh, bllokime intraosseous.
 7. Një komponent i domosdoshëm i trajtimit të saktë racional do të jetë një ndryshim në zakonet dietike, eliminimi i ushqimeve që provokojnë një tepricë të kripës në trup, ngopja e trupit me kalcium, minerale dhe vitamina.

Mjekimi

Terapia konservative përfshin trajtimin e gonartrozës së nyjës së gjurit:

 • droga anti-inflamatore jo-steroide;
 • kondroprotektorë.

Barnat anti-inflamatore jo-steroide

Ilaçet anti-inflamatore jo-steroide janë bazë në trajtimin e artrozës. Ky grup i barnave ju lejon të ndaloni shpejt inflamacionin, të eliminoni ënjtjen, për shkak të së cilës ndjesitë e dhimbshme largohen shpejt. Ilaçet kanë efekte antipiretike dhe analgjezike. Kjo është arsyeja pse ato rekomandohen për trajtimin e patologjive artikulare, përfshirë osteoartritin e nyjës së gjurit.

Ilaçet anti-inflamatore jo-steroide për trajtimin e DOA të nyjës së gjurit ( osteoartriti deformues) ndahen në disa grupe. Sipas përbërjes së tyre, ato ndahen në acide dhe jo acide.

kapsulë për trajtimin e artrozës së gjurit

Kur përdorni NSAID, duhet të mbani mend rrezikun e efekteve anësore, prandaj, është rreptësisht e ndaluar të tejkaloni dozën.

Për shkak të efikasitetit të tyre të lartë, ilaçet anti-inflamatore jo-steroide janë përdorur në mënyrë aktive në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme inflamatore. Megjithatë, mjekët vunë re se ato kanë një efekt negativ. Studimi zbuloi efektet e tyre negative në veshkat, zemrën, gjakun dhe traktin tretës. Kjo është arsyeja pse mjekët po përpiqen të kufizojnë përshkrimin e NSAID-ve, përfshirë në trajtimin e artrozës.

Është shumë e rëndësishme që gjatë trajtimit të sëmundjes të arrihet doza maksimale e mundshme, e cila do të ndihmonte në frenimin e simptomave të dhimbshme torturuese, por nuk do të sillte efekte negative. Më së shumti vuajnë nga barnat anti-inflamatore jo-steroide:

 • organet e traktit gastrointestinal;
 • qelizat e gjakut;
 • veshkat;
 • zemra.

Nga ana e stomakut janë të mundshme komplikime si ulçera, dispepsi, gjakderdhje e brendshme, apo edhe perforim i stomakut. Sa i përket mëlçisë, ka dëmtime të hepatociteve - qelizat kryesore të mëlçisë. Çrregullimet kardiake manifestohen me hipertension arterial dhe edemë. Në veshka, filtrimi glomerular zvogëlohet dhe mund të zhvillohet nefriti intersticial. Efektet anësore në gjak manifestohen në grumbullimin e dëmtuar të trombociteve dhe një rrezik të shtuar të gjakderdhjes.

A është e mundur të braktisësh plotësisht NSAID që ndikojnë negativisht në trup? Siç doli, jo, pasi është ky grup që bën të mundur frenimin e fazës së parë dhe të dytë të artrozës. Prandaj, aspektet negative të barnave anti-inflamatore jo-steroide i detyruan prodhuesit të kërkojnë gjenerata të reja të këtyre barnave.

Si rezultat i hulumtimit, u izoluan 2 gjenerata të enzimave të ciklooksigjenazës 1 dhe 2. Kohët e fundit janë shpikur enzimat e ciklooksigjenazës 3, të cilat përfshijnë oksikamet. Këto barna kanë shumë më pak efekte negative, prandaj ato përdoren në mënyrë aktive në trajtimin e artrozës deformuese.

Ilaçet e gjeneratës së fundit gjithashtu bëjnë të mundur trajtimin efektiv të artrozës pa dëmtuar trupin. E vetmja pengesë e barnave të reja është çmimi mjaft i lartë. Prandaj, me përdorim të zgjatur nga mjeku që merr pjesë, ilaçet e vjetra përshkruhen me mbështetje probiotike për traktin gastrointestinal.

Oksikamerat

Përfaqësuesit e një gjenerate të re të barnave anti-inflamatore jo-steroide janë grupi i oksikamit.

Grupi i oksikamit është më efektivi dhe më i sigurti për pacientët me artrozë sot.

Kondroprotektorë

Kondroprotektorët janë një grup medikamentesh që shërbejnë për të mbrojtur indet e kërcit. Mekanizmi i veprimit është për shkak të përmbajtjes së përbërësve aktivë që përbëjnë këto barna. Para së gjithash, këto janë:

 • glukozaminë;
 • sulfat kondroitin.

Veprimi i sulfatit të kondroitinës bazohet në stimulimin e proceseve të formimit të përbërësve kërcorë. Gjithashtu kjo substancë:

 • parandalon proceset shkatërruese në indet e kërcit;
 • përmirëson prodhimin e lëngut intra-artikular;
 • ka një efekt anti-inflamator.

Glukozamina është një substancë thelbësore për sintezën e indit të kërcit. Ai mbron kërc nga radikalet e lira dhe faktorë të tjerë që dëmtojnë integritetin e indit të kërcit. Gjithashtu, glukozamina është në gjendje të lehtësojë ënjtjen dhe të ketë një efekt anti-inflamator.

Kondroprotektorët janë të aftë të rivendosin indin kërc, por ato duhet të merren për një kohë mjaft të gjatë - të paktën gjashtë muaj. Një tjetër pengesë e madhe e kondroprotektorëve është se ata mbrojnë më shumë kërcin nga efektet shkatërruese, por nuk mund të ngadalësojnë një proces patologjik tashmë të filluar.

Prandaj, ky grup i barnave përfshihet për trajtim vetëm në fazën e parë të zhvillimit të sëmundjes me recetën aktive të barnave anti-inflamatore jo-steroide. Sot ekzistojnë tre gjenerata të kondroprotektorëve, më të famshmit prej të cilëve janë:

 • preparate nga kërci i kafshëve;
 • gjenerata e dytë është mono-drogë që përmbajnë ose acid hialuronik të pastruar, ose kondroitinë ose glukozaminë;
 • gjenerata e tretë është një kombinim i barnave që përfshijnë si glukozaminë ashtu edhe sulfat kondroitin.

Sot është e mundur të përdoren kondroprotektorë së bashku me ilaçe anti-inflamatore.

Operacioni

Në disa raste, artroza degjenerative e nyjës së gjurit trajtohet ekskluzivisht me operacion. Zakonisht, operacioni drejtohet kur pacienti zhvillon gonartrozë të shkallës 3. Por nëse një pacient në fazën e dytë të sëmundjes ka një sindromë dhimbjeje shumë të theksuar dhe është e vështirë të hiqet edhe me qetësues, dhe artroza rëndohet vazhdimisht, atëherë operacioni indikohet në këtë fazë të sëmundjes.

Ka disa metoda të ndërhyrjeve kirurgjikale që japin efektin më të mirë për gonartrozën. Çdo teknikë ka karakteristikat dhe rezultatet e veta.

Artrodeza është një procedurë në të cilën indi i kyçit hiqet plotësisht dhe femuri dhe tibia bashkohen së bashku me patellën. Kjo metodë e trajtimit të gonartrozës është më radikale dhe nuk përdoret aq shpesh sot, pasi çon në një kufizim të lëvizshmërisë së pacientit.

kirurgjia e artrozës së gjurit

Një operacion tjetër për eliminimin e artrozës së gjurit është debridementi artroskopik. Trajtimi konsiston në heqjen e grimcave të vdekura. Disavantazhi i operacionit është i rëndësishëm - kërkon një kohë të gjatë për rehabilitim, dhe efekti i procedurës zgjat vetëm nga 1 deri në 2 vjet. Një operacion i tillë mund të kryhet tashmë në fazën e dytë të zhvillimit të sëmundjes.

Osteotomia periartikulare - ky operacion kryhet nëse është e nevojshme për të rivendosur lëvizshmërinë e kyçeve. Gjatë procedurës, kirurgu heq pjesët e kockës që ndërhyjnë në lëvizjen e lirë dhe i vendos ato në këndin e dëshiruar.

Kështu, qendra e gravitetit në kockë zhvendoset, dhe ngarkesa në indin e kërcit zhduket. Për momentin, ky lloj operacioni i kyçeve praktikisht nuk përdoret, pasi është mjaft kompleks dhe kërkon një proces të gjatë rehabilitimi. Efekti pozitiv i trajtimit është gjithashtu i përkohshëm.

Ndërhyrja më e suksesshme është endoprostetika. Kirurgjia për artrozën duke përdorur endoprostetikë nuk ka analoge - jep një efekt afatgjatë dhe pacientët harrojnë problemet e gjurit për shumë vite.

Artroplastika e gjurit është teknika më e avancuar. Metodat moderne të trajtimit bëjnë të mundur nxjerrjen nga pacienti i indeve kërcore të prekura nga procesi patologjik, si dhe grimcave kockore. Në vend të kësaj, vendoset një protezë më funksionale dhe më e besueshme. Përparësitë e një operacioni të tillë janë si më poshtë:

 • është e mundur të rivendosni plotësisht funksionet motorike të pacientit;
 • rehabilitimi me një operacion të tillë është minimal;
 • proteza zgjat rreth tre dekada.

Problemi i vetëm me trajtimin kirurgjik të artrozës me metodën e endoprostetikës është kostoja e lartë e materialeve, pasi një protezë me cilësi të lartë është mjaft e shtrenjtë. Trajtimi postoperativ përfundon në repartin e kujdesit intensiv - pacientit i jepet drenazh për disa ditë, nga i cili lirohet sekrecioni i plagës.

Për të lehtësuar dhimbjen, gjuri mbulohet me agjentë të veçantë ftohës. Lëvizja gjatë endoprostetikës është e mundur tashmë në ditën e tretë, në ditën e dhjetë pacienti vazhdon trajtimin në qendrën e rehabilitimit. Pas trajtimit, është e mundur të përshkruani ilaçe jo-steroide për të lehtësuar dhimbjen, agjentë hormonalë dhe sigurohuni që të mbani një fashë për ca kohë.

Vlerësime

Për të vlerësuar metodat e ndryshme të terapisë, mund të lexoni rishikimet e pacientëve që janë trajtuar në mënyra të ndryshme dhe atyre që kanë kuruar artrozën e nyjës së gjurit:

 • Gruaja, 45 vjeçe: "Më është zbuluar artroza e kyçit të gjurit 2 vite më parë. Më lëndoi të shkela këmbën, u shfaq një kërcitje e pazakontë dhe shkova te mjeku. U diagnostikua fillimi i shkallës së dytë të sëmundjes dhe u këshillua trajtimi me medikamente josteroide dhe kondroprotektorë. Me ndihmën e pilulave të dhimbjes, arrita të arrij një efekt të qëndrueshëm analgjezik - mora një grup oksikamesh. Tani vazhdoj të marr kondroprotektorë, nuk ka ende përkeqësim".
 • Mashkull, 62 vjeç: "Kam pasur artrozë të nyjës së gjurit - me sa duket, kanë ndikuar pasojat e sportit, me të cilin jam marrë profesionalisht në rininë time. Edhe largimi për një punë trajneri nuk ndihmoi në uljen e ngarkesës, kështu që vazhdova të angazhohesha në mënyrë aktive, si rezultat i së cilës u diagnostikova me artrozë, të cilën praktikisht nuk e trajtova. Piva vetëm qetësues me shpresën se do të kalonte. Si rezultat, u zhvillua faza 3 e sëmundjes dhe më duhej t'i nënshtrohesha një operacioni. Mes të gjitha teknikave, doktori më sugjeroi protezën, e cila më është realizuar vitin e kaluar. Operacioni ishte i suksesshëm dhe u shërova shumë shpejt".
 • Gruaja, 55 vjeçe: "Këtë vit u diagnostikova me artrozë të fazës 1. Fatmirësisht shkova në kohë te mjeku sepse ndjeva rëndim në këmbë. Mendova se ishte ënjtje, pasi isha mbipeshë që në fëmijëri, por, siç doli, ishte artrozë. Tani po marr ilaçe anti-inflamatore, por doktori më premton se do të mund të shërohem me ndihmën e kondroprotektorëve. Shpresoj se nuk do të vijë në operacion. "

Artroza e nyjës së gjurit karakterizohet nga një ecuri tinëzare, kur në fazën fillestare patologjia nuk jep simptoma. Megjithatë, është në këtë kohë që trajtimi është më produktiv. Prandaj, mjekët insistojnë në diagnostikimin në kohë të patologjisë dhe parandalimin e çrregullimeve në indin e kërcit.