Simptomat dhe shenjat e osteokondrozës

lezione kurrizore me osteokondrozë

Osteokondroza është një sëmundje e përhapur dhe "përtëritëse" e shpejtë që prek masa të njerëzve në mbarë botën.

Këto janë ndryshime degjenerative të një natyre distrofike në indet kockore të shtyllës kurrizore, nyjet e saj, kërc, ligamentet.

Për një kohë, një person mund të mos e vërejë sëmundjen, por shenjat e osteokondrozës ndihen mjaft shpejt: shtylla kurrizore fiton lëvizshmëri patologjike, cenon mbaresat nervore, enët e gjakut, madje edhe indet ngjitur, gjë që shkakton dhimbje të forta.

Nëse sëmundja fillon, atëherë proceset kockore me rritje të shpejtë dëmtojnë më tej rrënjët nervore, si dhe enët e gjakut.

Simptomat janë kryesisht për shkak të vendndodhjes së sëmundjes.

Simptomat kryesore të sëmundjes

Zakonisht, të gjitha simptomat katalogohen në katër grupe të mëdha dhe lidhen si me zonën e prekur ashtu edhe me karakteristikat individuale të shtyllës kurrizore të secilit pacient. Duhet të kihet parasysh se manifestimet e sëmundjes mund të rriten ndjeshëm nëse një person është i ftohur tepër, ka ftohje, është nën stres të rëndë, abuzon me alkoolin, ha në mënyrë të parregullt ose në mënyrë të parregullt dhe gjithashtu nuk normalizon aktivitetin fizik.

 1. Simptomat statike varen nga një ndryshim në formën e secilës rruazë, e cila çon në një përkeqësim të qëndrimit: një person fiton skoliozë, apo edhe kifozë me lordozë, normalisht nuk mund të drejtojë shpinën dhe ta kthejë kokën lirisht. Shtylla kurrizore humbet fleksibilitetin e saj.
 2. Simptomat neurologjike paraqesin dëmtim të indit nervor, në të cilin shqetësohet jo vetëm forca e kontraktimeve të muskujve, por edhe një shkelje e ndjeshmërisë së lëkurës. Rrënjët kurrizore janë të ngjeshura, ka dhimbje, mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash, ndjesi rrëqethëse në zonën e prekur. Nëse sëmundja fillon, mund të shkaktojë parezë të gjymtyrëve (humbje e pjesshme e aftësisë për të lëvizur apo edhe paralizë të plotë).
 3. Simptomat vaskulare zhvillohen për dy arsye. Së pari, për shkak të ngjeshjes së arterieve me venat (veçanërisht për osteokondrozën e qafës së mitrës, kur arteriet që furnizojnë trurin janë të ngjeshura), gjë që çon në një përkeqësim të dukshëm të furnizimit me gjak në tru, shfaqjen e të përzierave, marramendjes dhe mungesës së oksigjenit. në zona të caktuara. Së dyti, për shkak të acarimit të fibrave nervore, zhvillohet një ndryshim në gjendjen e sistemit nervor simpatik. Rezultati është spazma e shumë vazave, madje edhe ishemi.
 4. Simptomat trofike shfaqen kur manifestimet neurologjike të sipërpërmendura mbivendosen mbi simptomat vaskulare. Si rezultat, ushqimi i indeve bëhet shumë më i keq, gjë që çon në shfaqjen e ulcerave.

Nëse zhvillohet osteokondroza e qafës

dhimbje në qafë me osteokondrozë

Shenjat e osteokondrozës ndryshojnë në varësi të zonës specifike të trupit të prekur. Osteokondroza e qafës së mitrës është një armik i rrezikshëm dhe tinëzar. Së pari, shfaqet një dhimbje koke, në të cilën analgjezikët thjesht nuk funksionojnë.

Ndjesitë e dhimbshme mund të prekin pjesën e pasme të kokës, tempujt, të intensifikohen pasi një person është në një gjendje të qetë pa lëvizje, dhe jo vetëm koka, por edhe lëkura dhemb. Më pas problemit i bashkohen ndjesitë e dhimbshme në krahë dhe shpatulla, ndjeshmëria e këtyre zonave është e shqetësuar.

Nëse nuk bëni asgjë, çështja mund të përfundojë me paralizë të duarve.

Përveç dhimbjes, osteokondroza e qafës së mitrës shoqërohet me simptoma të tjera:

 • Nauze, zhurma të pakëndshme, marramendje të papritura.
 • Përkeqësimi i shikimit, fluturon para syve (e gjithë kjo është pasojë e shkeljes së ushqimit të duhur dhe metabolizmit në sistemin optik).
 • Të fikët për shkak të mungesës së oksigjenit në tru, ecje e lëkundur dhe e paqëndrueshme.
 • Lemza, gulçim (nëse është prekur nervi frenik), gungë në fyt.
 • Lëvizshmëri e dëmtuar e qafës, ndjesi të dhimbshme në të, tension i vazhdueshëm i muskujve.
 • Ndryshimet trofike në lëkurën e duarve.
 • Dobësi e vazhdueshme, mungesë fuqie dhe lodhje, nervozizëm i shpeshtë, një ndjenjë nxehtësie ose, anasjelltas, të dridhura.

Shumë shpesh, një lezion i shtyllës së qafës së mitrës ngatërrohet me goditje në tru, hipertension, problem me organet e ORL, madje edhe neurastheni.

Nëse preket regjioni i kraharorit

Cilat simptoma shoqërojnë sëmundjen, nëse ka të bëjë me rajonin e kraharorit, është e lehtë të imagjinohet nëse mbani mend se cilat organe mund të preken. Ky departament preket relativisht rrallë, është e vështirë të njihet sëmundja, pasi shenjat ngatërrohen lehtësisht me manifestimet e problemeve të tjera.

Së pari, ka dhimbje midis teheve të shpatullave ose në gjoks, në pjesën e sipërme të barkut. Mund të përfshijë dhimbje të brendshme dhe të ngatërrohet me angina pectoris, dhimbje barku të zorrëve ose renale, ose probleme të mëlçisë. Atëherë gjithçka varet nga departamenti i prekur:

 • Nëse segmenti i sipërm i kraharorit preket, personi përjeton probleme me gëlltitjen, ndjen një gungë në fyt dhe kollitet.
 • Humbja e rajonit të mesit të kraharorit shkakton dhimbje të ngjashme me manifestimin e gastritit, ulçerës peptike, problemeve të zemrës. Shfaqet aritmia, presioni i gjakut rritet.
 • Nëse segmenti i poshtëm i kraharorit vuan, funksioni i zorrëve është i ndërprerë, dhimbja është e ngjashme me manifestimet e apendiksit.
 • Kësaj mund t'i shtohen ndjesi të dhimbshme në zemër, rritje të rrahjeve të zemrës, gulçim, ndjesi të pakëndshme të ftohtit, djegie ose ndjesi shpimi gjilpërash në gjoks dhe në bark.

Problemi kryesor nuk është se osteokondroza mund të ngatërrohet me një atak në zemër, anginë pectoris, sëmundje abdominale ose pneumoni për një kohë të gjatë, por se për shkak të dhimbjes një person përpiqet të marrë frymë më saktë, kursen veten, si rezultat, një rreth vicioz. fitohet: patologji e sistemit respirator, insuficiencë respiratore kronike, dëmtim i zemrës.

Nëse pjesa e poshtme e shpinës është prekur

dhimbje shpine me osteokondrozë

Rajoni i mesit vuan më shpesh, sepse është ai që merr ngarkesat më të mëdha jo vetëm gjatë lëvizjeve, çdo lëvizjeje, por edhe kur ngre objekte të rënda. Problemi me rajonin e mesit, para së gjithash, ndihet me ndjesi të dhimbshme jo vetëm në pjesën e poshtme të shpinës, por edhe në ekstremitetet e poshtme, duke çuar në mpirje të lëkurës në këmbë. Pastaj shfaqen simptoma shtesë:

 • Nëse preken fijet motorike, atëherë mund të zhvillohet pareza, rasti do të përfundojë në paralizë të këmbëve.
 • Dëmtimi i nervave jep jo vetëm dhimbje në shpinë lumbare, por edhe lumbago të rëndë pas çdo ngarkese.
 • Nëse funksionet e legenit preken dhe furnizimi me gjak i organeve të legenit është i dëmtuar, një person do të vuajë jo vetëm nga dhimbja, por edhe nga vështirësitë me urinimin (në rastin e meshkujve, edhe me ereksion), nga mosmbajtja e feçeve.

Më shpesh, aktiviteti fizik, lëvizjet e papritura, hipotermia bëhen shkas për shfaqjen e dhimbjes. Rrënjët janë të ngjeshura, disqet ndërvertebrale janë zhvendosur. Personi fillon të vuajë nga dhimbje, të shurdhër ose, përkundrazi, të mprehta.

Shpesh, ndjesitë e dhimbshme prekin jo vetëm pjesën e poshtme të shpinës, por edhe zonën e vitheve, kofshëve, këmbëve dhe madje edhe këmbëve. Në raste të avancuara, vëllimi i ekstremiteteve të poshtme mund të ulet.

konkluzioni

Cilatdo qofshin zonat që preken nga osteokondroza, ajo është gjithmonë një sëmundje shumë e rëndë që kërkon pjesëmarrje aktive dhe ndërhyrje nga mjekët. Pavarësisht shenjave të ndryshme, manifestimi kryesor i tij është dhimbje e fortë, vështirësi në lëvizje. Ndjesitë e dhimbshme "maskohen" si manifestime të sëmundjeve të tjera, ndaj më së shpeshti njerëzit i drejtohen fillimisht kardiologëve, terapistëve, gastroenterologëve, duke dyshuar se janë diagnostikuar me probleme me zemrën, traktin tretës apo organe të tjera.

Para së gjithash duhet të kontaktoni një neurolog dhe këshillohet që para se të shfaqen dhimbjet karakteristike vetëm për osteokondrozën dhe aq më tepër shenjat e tjera (si pareza dhe paraliza). Mjeku, para së gjithash, do të sigurojë eliminimin e dhimbjes (të përshkruajë qetësues të ndryshëm), do të përmirësojë proceset metabolike në të gjitha indet (si kërcore ashtu edhe muskulare, ashtu edhe në atë nervore), do të eliminojë herniet nëse ato tashmë janë formuar.

Përveç medikamenteve, pacientit i përshkruhet masazhi, edukimi fizik i detyrueshëm dhe masa të ndryshme fizioterapie.