Osteokondriti i shtyllës kurrizore

osteokondriti i shtyllës kurrizore

Osteokondroza kurrizore është një sëmundje e karakterizuar nga ndryshime degjenerative-distrofike në rruaza dhe disqe ndërvertebrale.

Shkencëtarët e quajnë këtë sëmundje "sëmundja e qytetërimit", pasi shoqërohet me qëndrimin drejt të një personi dhe një ngarkesë gjithnjë në rritje në shtyllën kurrizore në botën moderne. Zakonisht, osteokondroza fillon të zhvillohet tek të rinjtë 20-25 vjeç.

Shkaqet

Shkaku i saktë i zhvillimit të osteokondrozës kurrizore nuk është përcaktuar. Ekspertët vënë në dukje faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e saj.

Faktori traumatik. Ngarkesat e tepërta të vazhdueshme (mikrotrauma) e shtyllës kurrizore kontribuojnë në konsumimin e përshpejtuar të disqeve kurrizore. Qëndrimet antifiziologjike (puna në një pozicion të përkulur për një kohë të gjatë, një qëndrim i gjatë në një pozicion) çojnë në formimin e subluksacioneve në nyjet ndërvertebrale.

Patologjia e zhvillimit të sistemit musculoskeletal. Këmbët e sheshta, shkurtimi i njërës këmbë, lumbarizimi vertebral dhe patologji të tjera të ngjashme rrisin ngarkesën në shtyllën kurrizore dhe si rrjedhojë përshpejtojnë proceset degjeneruese.

Faktori i moshës. Zhvillimi i osteokondrozës së shtyllës kurrizore konsiderohet nga shumë mjekë si një manifestim i plakjes natyrale të trupit të njeriut.

Faktori vaskular. Është vendosur një marrëdhënie midis një uljeje të rrjedhës së gjakut (proceset ishemike) dhe një përshpejtimi të proceseve patologjike në shtyllën kurrizore.

Faktori i ndryshimeve në nivelet hormonale. Ndryshimet natyrore hormonale në trup (shtatzënia, laktacioni, menopauza, menopauza) shkaktojnë një rritje të proceseve degjeneruese.

Faktori i sëmundjeve endokrine-hormonale. Sëmundje të tilla si obeziteti, diabeti mellitus, myxedema (lezion inflamator i gjëndrës tiroide) dhe të tjera kontribuojnë në zhvillimin e osteokondrozës së shtyllës kurrizore.

Klasifikimi dhe simptomat

Simptomat varen nga lokalizimi i procesit patologjik.

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës. Shtylla e qafës së mitrës përmban enë gjaku që ushqejnë trurin. Me ndryshime degjenerative në këtë seksion, organet e kokës nuk furnizohen në mënyrë adekuate me gjak. Kjo shpesh çon në aksidente cerebrovaskulare.

Simptoma kryesore e osteokondrozës së shtyllës së qafës së mitrës është dhimbja e kokës. Kjo dhimbje është zakonisht e përhershme, më keq në mëngjes dhe me lëvizje. Ajo lind në pjesën e pasme të kokës dhe lëshon rajonin parietal-temporal. Sindroma e dhimbjes shoqërohet shpesh me marramendje, ndezje para syve të "mizave", njolla me ngjyrë.

Përveç kësaj, shtrëngimi i nervave shpesh kontribuon në shfaqjen e dhimbjes së kokës, dhimbjes së fytit dhe qafës. Sindroma e dhimbjes ndonjëherë kap krahun, shpatullën. Mund të dobësohet ose të intensifikohet duke kthyer kokën ose duke ndryshuar pozicionin e trupit.

Shenjat e osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës përfshijnë:

 • luhatjet e presionit të gjakut;
 • zhurma në vesh, dëmtim i dëgjimit;
 • dëmtimi i shikimit;
 • shkelje e koordinimit të lëvizjeve dhe ecjes;
 • ngjirja e zërit ose dobësimi i zërit;
 • prishjen e dhëmbëve;
 • gërhitës gjatë gjumit.

Osteokondroza e shtyllës kurrizore torakale. Manifestimet mund të jenë të ndryshme dhe varen nga lokalizimi i sëmundjes, shkalla e ashpërsisë së saj. Kompresimi i rrënjëve nervore të kraharorit çon në nevralgji ndër brinjëve. Shfaqet me dhimbje akute në gjoks, e cila bëhet më e fortë me thithjen, disa lëvizje, kollë dhe të qeshur. Sindroma e dhimbjes intensifikohet pas një qëndrimi të gjatë të një personi në një pozicion ose pas ushtrimit fizik. Osteokondroza e shpinës së kraharorit është shpesh shkaku i sëmundjeve të stomakut, mushkërive, zemrës dhe organeve të tjera të njeriut.

Osteokondroza e shtyllës kurrizore lumbare. Shpesh godet njerëzit që kalojnë një kohë të gjatë në "punë të ulur" (shoferë që punojnë në kompjuter).

Një simptomë e osteokondrozës së shtyllës kurrizore lumbare është një karakter i dhimbshëm, i cili intensifikohet me lëvizje të papritura (ngritje peshash, teshtitje, kollitje) dhe qëndrim të gjatë në një pozicion. Pas një pozicioni të përkulur, është e vështirë për pacientin të drejtojë shpinën, ndonjëherë dhimbja e fortë ndërhyn edhe në lëvizjen. Dhimbja zvogëlohet ndjeshëm në pozicionin horizontal të trupit. Ulja e ulur ose shtrirja në një anë të shëndetshme sjell lehtësim.

Sindroma e dhimbjes në osteokondrozën e shtyllës kurrizore lumbare shpesh lokalizohet në pjesën e poshtme të shpinës, duke rrezatuar në këmbë, sakrum dhe shpesh në organet e legenit. Mbingarkimi i muskujve të shtyllës kurrizore si pasojë e lëvizjeve të vështira, ngritja e peshave shkakton dhimbje shpine. Osteokondroza lumbare e shtyllës kurrizore shpesh manifestohet me ndjeshmëri të dëmtuar, mpirje në zonën e dhimbjes. Pacienti mund të përjetojë një ndjesi shpimi gjilpërash, "zvarritje vrapimi". Shpesh simptomave u shtohen spazma e arterieve të këmbëve, ulja e temperaturës së lëkurës në këmbë dhe ftohja e këmbëve. Disa pacientë kanë thatësi dhe lëkurë të lëkurës, çrregullime të djersitjes.

Nëse mendoni se keni osteokondrozë të shtyllës kurrizore dhe simptoma karakteristike të kësaj sëmundjeje, atëherë duhet të kërkoni këshillën e një ortopedi ose terapisti.

Mjekimi

masazh për osteokondrozën e shtyllës kurrizore

Terapia e kësaj sëmundjeje ka për qëllim eliminimin e dhimbjes, rivendosjen e funksioneve të shtyllës kurrizore, parandalimin e zhvillimit të patologjive distrofike në shpinë.

Kohëzgjatja e trajtimit për osteokondrozën e shtyllës kurrizore varet nga ashpërsia e sëmundjes, mosha e pacientit dhe metodat e trajtimit.

Në trajtimin kompleks të sëmundjes, përdoren metodat e mëposhtme të terapisë.

 1. Fizioterapi. Është një nga metodat kryesore të trajtimit të osteokondrozës. Ushtrimet e fizioterapisë përfshijnë gjimnastikë të përbashkët dhe ushtrime në pajisje rehabilitimi. Rezultati i tij është normalizimi i të ushqyerit të disqeve ndërvertebrale, metabolizmi, formimi i korsesë së duhur të muskujve dhe një ulje e ngarkesës në shpinë.
 2. Fizioterapi. Kjo metodë përdor efektet në trupin e një lazeri, ultratinguj, fushë magnetike, rryma me frekuencë të ulët për trajtim. Për shkak të përdorimit të fizioterapisë, kohëzgjatja e trajtimit zvogëlohet ndjeshëm dhe efektiviteti i tij rritet.
 3. Masazh. Një metodë efektive për lehtësimin e dhimbjeve të muskujve, tensionit, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, forcimin e përgjithshëm të trupit.
 4. Terapia manuale. Kjo metodë e trajtimit të osteokondrozës së shtyllës kurrizore bën të mundur rivendosjen e lëvizshmërisë normale të organeve, përmirësimin e furnizimit me gjak, qarkullimin limfatik dhe parandalimin e përkeqësimit të sëmundjes.
 5. Tërheqje (tërheqje) e shtyllës kurrizore. Me ndihmën e pajisjeve speciale rriten hapësirat ndërvertebrale. Kjo ndihmon për të rivendosur formën e duhur të shtyllës kurrizore, për të eliminuar dhimbjen.
 6. Refleksologjia. Ai konsiston në ndikimin e teknikave të veçanta në pikat e akupunkturës dhe zonat refleksogjene të trupit të njeriut.

Trajtimi kirurgjik i osteokondrozës së shtyllës kurrizore kryhet me joefektivitetin e terapisë konservatore ose për indikacione të veçanta. Sasia e operacionit varet nga shkalla e lezionit dhe simptomat e sëmundjes.